← Back to blog

Professorin kommentti: Kulttuurin säälimättömät avohakkuut

Taide- ja kulttuurialaan kohdistetut säästöt eivät korjaa valtiontalouden epätasapainoa, mutta horjuttavat vakavasti alan toimintaedellytyksiä, kirjoittaa koreografian professori Kirsi Monni.

Kuvituskuva

OKM:n budjettipolitiikan seurauksena on vakavasti kysyttävä, mille kentälle taiteilijoita koulutetaan? Millaisissa olosuhteisissa taiteilijoiden oletetaan toimivan ja luovan elinvoimaista suomalaista kulttuuria? Ymmärtävätkö poliittiset päättäjät taiteellisen toiminnan edellytyksiä?

OKM:n leikkausten kohdentuminen tällä viikolla ehdotetussa mittakaavassa taide- ja kulttuurialaan on kestämätöntä. Leikkaukset näivettävät jo valmiiksi heikoilla rakenteilla ja riittämättömillä resursseilla toimivaa taidealaa. Mittakaavaltaan taide- ja kulttuurialaan kohdistetut säästöt eivät korjaa valtiontalouden epätasapainoa, mutta horjuttavat vakavasti koko taide- ja kulttuurialan toimintaedellytyksiä.

Erityisesti kärsivät kaikkein hauraimman taidekentän toimintaedellytykset, vapaa kenttä, monipuolinen ja moniarvoinen kulttuuritarjonta, uudet avaukset ja kasvun mahdollisuudet. Taiteeseen tehdyt investoinnit maksavat itsensä tutkitusti takaisin työllistämisen, alueiden elinvoiman ja yhteisöjen hyvinvoinnin kautta. Taide ja kulttuuri on ymmärrettävä henkisen hyvinvoinnin, kulttuurin elinvoimaisuuden ja suomalaisen 2020-luvun yhteiskuntademokratian rakennuspuina ja ”vihreänä kultana”, jonka avohakkuut tuhoavat kasvun edellytyksen sukupolvien päähän.

Kirsi Monni
Koreografian professori

Choreoblog

A place for discussion and sharing, the blog for Master’s Degree Programme in Choreography brings together students, staff, and visitors to write and read about choreography, studying, ongoing projects, (dance) art, and related topics.

Latest posts

Follow blog