← Takaisin blogiin

NuKo maakuntavierailulla Lohjalla & Kirkkonummella: ”Voisko nää aksentit olla vielä hauskemmat”?

Kuva: Maija Parko

 Tilanne on NIIN tuttu: opettaja tervehtii ystävällisesti lavalla nuoria muusikkoja, yleisön puolella istuu meitä soitonopettajia, toisia nuoria soittajia, muutama huoltaja. Alkamassa on mestarikurssi: klassisen musiikin oppimisen ytimessä edelleen oleva mestari-kisälli-perinne, jossa tieto, taito ja tulkinta siirtyvät kokeneemmalta polvelta nuoremmalle. Meille, tässä perinteessä kasvaneille, tilanne tuo mieleen paljon erilaisia muistoja: hyviä, innostavia, kipeitä, noloja, jopa käänteentekeviä. Mutta päällimmäisin tunne on tuttuus – tiedämme, että tässä opetustilanteessa on taas kerran tekeillä jotain ainutkertaista ja merkityksellistä.  Jotain, mistä seuraava sukupolvi muodostaa omat muistonsa.  

Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksen syksyistä maakuntavierailua Lohjalla ja Kirkkonummella olivat toteuttamassa musiikkiopistojen piano- ja kamarimusiikkiopettajien kanssa viulisti Antti Tikkanen ja pianisti Antti Hotti. Toivoimme juuri Antteja opettajiksi tietäen heidän mutkattoman suhteensa oppilaisiin ja vankan kokemuksen nuorten soittajien ohjaamisessa. Tikkanen ohjasi opistojemme kamarimusiikkikokoonpanoja Lohjan Laurentius-salissa ja Hotti opetti pianisteja Kirkkonummen kirjastotalo Fyyrin Mörne-salissa. 

Saimme kokea kaksi todella inspiroivaa viikonloppua, joissa korostuivat mestari-kisälli-perinteen parhaat puolet: innostavat huippupedagogit kannustivat nuoria löytämään soitostaan ja musiikista uusia puolia lämpimässä ilmapiirissä. Molempien Anttien opetuksessa nuoret saivat rauhassa kokeilla, nauraa, kysyä, yrittää parhaansa, ilman turhia hierarkioita tai suorituspaineita. ”Älä ole ujo, kohta sä pystyt MIHIN VAAN”! 

Kuulimme paljon esimerkkejä, joissa korostui mielikuvituksen merkitys soitossa: ”mielikuvituksen kautta haetaan soittotekniikka tähän paikkaan”. Myös huumori oli usein läsnä opetuksessa. Hotti kirvoitti parhaat painotukset musiikkiin omilla, kieltämättä koomisilla tanssiesimerkeillään ja Tikkanen opetti musiikin retoriikkaa erilaisilla humoristisilla versioilla banaalista lauseesta ”minulla on kissa”. Hotti väitti, että ”karkin tekeminen on maailman helpointa” ja rinnasti musiikin ilmiöitä Linnanmäen Myyräpeliin (jossa moukaroidaan myyriä, jotka hyppivät esiin koloistaan).  

Välillä päästiin tietysti myös syvällisempiin tunnelmiin, kuten Chopinin Berceusen (Kehtolaulu) parissa, kun Hotti muisteli Chopinin lumoutunutta suhdetta pieneen ihmisenalkuun. Tai kun Tikkanen soitti sellistille eteen hehkuvan ekspressivisiä esimerkkejä Bruchin Kol Nidreissä. Heino Kasken Yö merenrannalla toi nuoren musikantin mieleen meren kuohuvat aallot kuunvalossa, ihanan syksyisen yön kuvan.  

Nuorisokoulutuksen maakuntavierailu oli mestarikurssitoimintaa parhaimmillaan. Tästä jää vahva muistijälki ennen kaikkea nuoriin soittajiin, mutta myös meihin opettajiin ja muihin kuulolla olleisiin. Oli todella arvokasta olla hetken osa musiikin taikapiiriä, jonka Tikkanen ja Hotti vierailullaan meille loivat. Kiitos yhteistyöstä!  

Teksti: Maija Parko, pianonsoiton lehtori, Kirkkonummen musiikkiopisto

Suomi soimaan!

Nuorisokoulutus kyläilee eri puolella Suomea! Tässä blogissa seurataan Sibelius-Akatemian opettajien ja heidän eri puolella Suomea työskentelevien kollegoidensa kokemuksia.

Sibelius-Akatemia käynnisti Suomen kulttuurirahaston rahoituksella syyskuussa 2015 laajan valtakunnallisen musiikkioppilaitosyhteistyön, jossa eri-ikäiset puhallin- ja lyömäsoitinten ja harpun soittajat kolmessatoista suomalaisessa kaupungissa saavat opetusta Sibelius-Akatemian opettajilta viikonloppukursseilla.

Sittemmin vierailut ovat laajentuneet kattamaan myös muita soittimia sekä jazz- ja kansanmusiikin sekä global musicin. Vierailut järjestetään yhteistyössä paikallisten musiikkioppilaitosten kanssa.

Lue lisää Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksesta
Lue lisää Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksen maakunnallisista opetusvierailuista

Uusimmat julkaisut

Seuraa blogia