Pasi Pirinen nuorten trumpetistien vieraana Tampereella
Sibelius-Akatemian vaskipuhallinmusiikin professori Pasi Pirinen vieraili Tampereella 24.4. Tampereen konservatorion ja Pirkanmaan musiikkiopiston järjestämällä trumpetistien mestarikurssipäivällä. Vierailu toi Sibelius-Akatemian trumpettiopetusta lähelle tamperelaisia nuoria soittajia ja tarjosi samalla mahdollisuuden oppilaitosten ja niiden opettajien väliseen yhteistyöhön.
Päivän aikana Pirinen piti mestarikurssit erikseen Tampereen konservatorion ja Pirkanmaan musiikkiopiston opiskelijoille oppilaitosten omissa tiloissa. Opetusta oli mahdollista tulla seuraamaan myös toisesta oppilaitoksesta. Näin nuoret trumpetistit pääsivät oman opetuksensa lisäksi seuraamaan muiden työskentelyä ja kuulemaan erilaisia näkökulmia trumpetinsoittoon.
Mestarikursseilla nuoret soittajat työskentelivät Pirisen johdolla oman ohjelmistonsa ja trumpetinsoiton eri osa-alueiden parissa. Kohtaaminen Sibelius-Akatemian professorin kanssa tarjosi mahdollisuuden saada uusia ajatuksia omaan soittoon ja samalla tutustua korkeakoulutason trumpettiopetukseen jo musiikkiopisto- tai toisen asteen opintojen aikana.
Vierailu oli arvokas myös opettajien näkökulmasta. Päivän yhteydessä järjestettiin opettajien tapaaminen, jossa Pasi Pirinen, Tampereen konservatorion trumpetinsoiton lehtori Juha Untala sekä Pirkanmaan musiikkiopiston trumpetinsoiton lehtori Anna-Leena Lumme pääsivät keskustelemaan opetuksesta, jakamaan kokemuksia ja vaihtamaan ajatuksia nuorten trumpetistien koulutuspolusta.
Yhteistyö eri koulutusasteiden välillä on tärkeä osa nuorten muusikoiden opintopolkua. Kun yhteys musiikkiopistoista ja toisen asteen opinnoista korkeakouluopintoihin tulee näkyväksi jo opintojen aikana, nuoren on helpompi hahmottaa erilaisia mahdollisuuksia jatkaa ja syventää omaa musiikillista osaamistaan.
Pasi Pirisen vierailu oli hieno esimerkki siitä, kuinka Sibelius-Akatemian, Tampereen konservatorion ja Pirkanmaan musiikkiopiston yhteistyöllä voidaan tuoda korkeatasoista opetusta nuorten soittajien ulottuville ja samalla vahvistaa alueen soitonopettajien pedagogista yhteistyötä.
Kiitos inspiroivasta vierailusta sekä kaikille päivän järjestelyihin ja mestarikursseille osallistuneille!

Suomi soimaan!
Nuorisokoulutus kyläilee eri puolella Suomea! Tässä blogissa seurataan Sibelius-Akatemian opettajien ja heidän eri puolella Suomea työskentelevien kollegoidensa kokemuksia.
Sibelius-Akatemia käynnisti Suomen kulttuurirahaston rahoituksella syyskuussa 2015 laajan valtakunnallisen musiikkioppilaitosyhteistyön, jossa eri-ikäiset puhallin- ja lyömäsoitinten ja harpun soittajat kolmessatoista suomalaisessa kaupungissa saavat opetusta Sibelius-Akatemian opettajilta viikonloppukursseilla.
Sittemmin vierailut ovat laajentuneet kattamaan myös muita soittimia sekä jazz- ja kansanmusiikin sekä global musicin. Vierailut järjestetään yhteistyössä paikallisten musiikkioppilaitosten kanssa.
Lue lisää Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksesta
Lue lisää Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksen maakunnallisista opetusvierailuista
Uusimmat julkaisut
Seuraa blogia